Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reporty z akcí

 

 

13.9.

VÝLET VLÁČKEM DO ČASTOLOVIC

Vzhledem k tomu, že zářijové počasí stále láká k výletům, rozhodli jsme se i my, že jeden uskutečníme. A to do Častolovic. Ani se tak nejednalo o místo dojezdu, jako o to, čím se tam dostaneme. Los padl na vlak. Všichni se zaradovali, protože jízda vlakem není u většiny tak obvyklá.

V Hradci na nádraží jsme usedli do jednoho z vagonů a netrpělivě jsme očekávali rozjezd. Na tvářích dětí bylo možné vidět velké nadšení a šťastné úsměvy. Výlet byl protkaný adrenalinem, protože jsme museli přesedat a to není s větší skupinou dětí úplně jednoduchý úkol. Vše jsme zvládli a výlet jsme si opravdu užili. 

K úspěchu přispěla dobrá svačinka od maminek, krásné počasí a taky prostory zámeckého parku, kde jsme se prošli, seznámili jsme se se spoustou nových informací a nakonec jsme využili hřiště se skluzavkou.

Už se těšíme na další výlet!

 

19.9.

STAVITEL MĚSTA 

I v letošním roce jsme pro předškoláky objednali výchovný program Stavitel města.

Program je zařazen do nespavého režimu, tedy v čase od 13h.

Nejprve se děti seznámily s naším městem Hradcem Králové. Povídaly si o zajímavých místech ve městě, o dopravě. Postupně se dostaly k třídění budov podle velikosti. Poznávaly je na obrázcích.

Seznamovaly se s tím, co je v celém programu čeká, co se všechno naučí. Snažily se sestavit město z jednotlivých dílků, učily se pracovat ve skupinách. Napodobovaly plán města. Na konci 1. hodiny si podle vlastní fantazie sestavovaly budovu z kostek Lega. Lektorka postupně zkoušela pevnost jednotlivých budov a slíbila dětem, že se v další lekci naučí stavět pevné základy domů.

 

27.9.

PODZIMNÍ ATELIÉRY

Dnešní den byl vyjímečný. Ráno se děti zapsaly do připraveného formuláře a vytvořily tak 4 skupiny.

- Tvoření pro šikovné dětičky" Strašidýlko"

- Cestujeme se skřítkem Podzimníčkem

- Taneční škola pro malé tanečníky

- Sladká vůně podzimu

Po svačince jsme se rozdělily podle rozpisu. Každá p. učitelka měla jednu skupinku a rozjely se netradiční aktivity. Děti pekly dýňové mufinky, vyráběly strašidýlko z listu, učily se nový taneček a v přírodě hledaly skřítky Podzimníčky.

Po10h jsme se všichni sešli na zahrádce, kde probíhala živá debata, co kdo vyráběl nebo viděl. Poslední den v týdnu jsme si užili a už se těšíme na příští týden.

 

3.10.

STAVITEL MĚSTA

V druhé lekci se předškoláci seznámili s pravidly stavění základů.

Ukázali si obrázky různých staveb a pak společně stavěli obvodové zdi domu.

Ukázali si, jak číst technický výkres, co je půdorys domu. Viděli druhy domovních zdí a shlédli vybavení interiéru.

Ve skupinkách se učili stavět správně domečky, aby byly stabilní. Podle plánku sestavovali do domečků nábytek.

 

5.10.

Projekt Sporťáček

V rámci projektu navštívily malé děti tělocvičnu naší ZŠ.

Seznámily se s prostorami školy, prohlédly si vybavení tělocvičny. 

Při cvičení si zaběhaly, protáhly tělo, zahrály si na zvířátka a na konci hodiny házely míči. 

Cvičení v tělocvičně děti vítaly s nadšením, protože jde o novou akci a také pohyb je pro děti přirozeným projevem.

 

Ukázková hodina hasičů

Dnes se předškoláci vydali MHD do knihovny ve Wonkově ulici. V rámci zážitkového týdne, který knihovna pořádala, měly děti možnost pozorovat hasiče při práci. Prohlédly si techniku, vyzkoušely si helmu.

Seznámily se s profesí, která zachraňuje lidské životy.

 

8.10.

Přijelo k nám divadlo

Začátek týdne jsme si zpestřili divadelní pohádkou od víly Srdíčkové. Postavička víly zahajuje i končí písničkou každou pohádku.

Dnes nám zahrála pohádku " Děda listnáč". 

Pohádka krásně zapadala do našeho tématu, kterým je v tomto měsíci podzim.

Děti si formou pohádky zopakovaly základní znaky podzimu, seznamovaly se s přímou řečí. Líbila se jim kombinace vyprávění a písniček.

Děj pohádky se odehrával v podzimním listnatém lese, který byl plný skřítků, strašidel. Nechyběla ani čarodějnice Kanimůra.

 

1.11.

Poprvé na Hvězdárně

Dnes odjely děti objednaným autobusem na hvězdárnu v Hradci Králové. Měly možnost prohlédnout si nové prostory. V promítacím sále shlédly naučný film o planetách a na konci programu přešly k dalekohledu, kde si vyslechly vyprávění o slunci a o nebezpečí, které může nastat při koukání do slunce.

 

5.11.

DOG DANCING

Po víkendu nás čekalo příjemné překvapení.

V MŠ nás navštívili dva cvičení pejsci - fenky. Tito pejsci byli vyjímeční v tom, že umí tančit. Nejprve se pejsci s dětmi rozcvičili - pejsek předcvičoval a děti po něm cviky opakovaly. ( otočky, zvedání pacek před sebe, z podlahy, zvednout jednu ruku a jednu nohu, skoky...) Dětem se tato aktivita moc líbila, Kdy se jim poštěstí, aby jim předcvičoval pejsek. Po rozcvičce pejsci tančili. Na písničku " Večerníček" a další písničky z pohádek předváděli spolu s cvičitelkou různé taneční kreace. Na konci programu si mohly děti vyzkoušet, zda je pejsek poslechne a zda zopakuje předvedený cvik.

Děti si vystoupení moc užily. Vše sledovaly pozorně a s úsměvem na tváři.

 

7.11.

Návštěva knihovny v Kuklenách

Dnešní návštěva knihovny byla zaměřena na zimní spánek zvířat.

Děti si v úvodu vybraly plyšové zvířátko z nůše, poté si povídaly o tom, které zvířátko v zimě spí a které ne. Z předem připravených knížek hledaly své zvíře a prohlížely je.

Ve skupinkách malovaly list, který přikládaly na ježka a ukládaly ho k zimnímu spánku.Na konci programu si každý měl možnost prohlédnout knihu dle vlastního výběru.

Protože bylo krásné počasí, zpět do MŠ jsme vyrazili pěšky okolo rybníka.

 

7.12.

Plavecká škola Všestary

V prosinci jsme zahájili kurz plavání. Bude trvat do března a má 10 lekcí .

 

28. 1.

Kurz lyžování

V pondělí 28.1. jsme zavítali do Olešnice v Orlických horách, kde nahlášené děti absolvovaly 5ti denní lyžařský kurz. Děti byly rozděleny do několika skupin podle lyžařských dovedností. Lyžařské vybavení mohly mít svoje, nebo si ho mohly zapůjčit.

V pátek proběhlo slavnostní zakončení kurzu spojené se závody a vyhlášením vítězů. Tento den byl také povolen vstup milujícím rodičům, kteří tak měli možnost shlédnout pokrok svých potomků.

 

12.2.

Karnevalové ateliéry

Netradiční tvoření probíhalo na třídách. Děti vyráběly karnevalové masky, klauny. Vším, co vyrobily si vyzdobily třídy i ostatní prostory školky.

 

19.2.

Karneval

Dnešní den přišlo do školky spoustu princezen, rytířů, zvířátek a dalších nadpřirozených bytostí. Jen děti nám chyběly.

Všichni jsme tančily a hrály spoustu zajímavých her. Přesouvali jsme se na novinách k cíli, podávali jsme si krabičku od sirek na nose, závodili jsme v družstvech.

Karneval jsme si užili a už se těšíme na další zajímavé akce.

 

21.2.

Exkurze Bio Central

Předškoláci měli možnost navštívit kino Centrál netradičním způsobem.

Nejprve si prohlédli promítací místnost. Zjistili, jak se spravují roztržené pásky a jak se pouští film. Po prohlídce zavítali do kina. Sedli si, nebo lehli a shlédli reklamy k novým filmům i netradiční pohádky.

 

5.3.

Jarní vyprávění s krtkem

V rámci enviromentální výchovy proběhl v naší MŠ výchovný program zaměřený na příchod jara.

Děti se pomocí obrázků a maňáska krtka seznámily s jarním počasím, s jarními kytičkami, s návratem ptáků...Vyprávění se střídalo s pohybem. Děti např. předváděly žáby, nebo létaly jak čápi.

 

12.3.

Hudební divadlo

Dnes měli předškoláci možnost shlédnout muzikál Malý princ. Vystoupení pocházelo z dílny Michaely Novozámské a bylo inspirováno dílem francouzského spisovatele. Do Aldisu se děti přepravily objednaným autobusem, takže nepříznivé počasí nás vůbec nerozhodilo.

 

13.3.

Technická univerzita

Dnešní stavitel se zaměřil na stavbu věží. Pomocí obrázků se děti seznámily se světově známými stavbami, pojmenovaly je.

Všímaly si tvaru, výšky.Zjistily, co je to stabilita a jak ji dosáhnout. Pomocí Lega se děti ve skupinách snažily postavit věž podle návodu. Konečná kontrola ukázala, zda děti pracovaly dobře.

 

8.4.

Zubní prevence

Studenti zdravotní školy přišli naše děti seznámit se správným čištěním zubů.

Na modelu ústní dutiny děti pojmenovávaly jednotlivé části  - zuby, dásně, kořeny. Všichni pak společně nacvičovali správnou techniku čištění zoubků.

 

9.5.

Projekt s Krtkem

V dnešním projektovém programu se děti seznámily se životem hmyzu, Vyprávění se zaměřilo na mravence. Na obrázku si ukázaly mraveniště a život v něm. Názorně si zkoušely pracovat jako mravenci, shánět zásoby, Naučily se říkanku .

Podle obrázku popisovaly tělo brouka, hmatem poznávaly vajíčka, mravence, larvu...

 

16.5.

Školní výlet

Babiččin dvoreček

Deštivý týden nesliboval nic dobrého. Vidina holin, pláštěnek a blátivého dvora nás moc nelákala.Ale...štěstí se na nás usmálo. Po příjezdu do Licibořic se počasí umoudřilo.Přestalo pršet a oblohou probleskovalo dokonce slunce.

Na louce, kde parkoval náš autobus, na nás už čekala paní průvodkyně, která nás zavedla na místo konání.Babiččin dvoreček je staré stavení se stodolou a velkým dvorem, kde se nachází spousta voliér a ohrad se zvířaty. Děti si mohly na zvířata sáhnout a nakrmit je, což je mnohem lepší než si o nich jen číst v knížkách.

Výlet jsme zdárně zakončili výtečným obědem v nedalekém penzionku.